PostHeaderIcon Historie swingového tance

      Počátkem 20. století byl velmi populární řetězec divadelních sálů Vaudeville, jehož profesionální tanečníci, bavící svými výkony publikum, stále zdokonalovali své dovednosti ve stepu (ve světě známý jako tap dance) a ostatních tanečních hitech tohoto období. Ve dvacátých a třicátých letech se v tanečních sálech (tančírnách) napříč celými Spojenými státy pořádaly populární taneční soutěže. Tanečníci se zde předháněli se stále novými tanečními kroky, prvky a technikami. Sály Vaudeville tak přispívaly ke zrodu nových tanců.

     V období od roku 1910 až do let padesátých byl newyorskou zábavní čtvrtí Harlem, kam za kulturou proudili lidé všech profesí, ras i tříd. Zatímco však například Cotton Club sloužil pouze bohaté, bílé klientele (naproti tomu většina personálu a umělců byla černošského původu), v tanečním sále Savoy se setkávali lidé bez rozdílu ras. Tato "tolerance" vytvořila výborné podmínky pro rozvoj Swingu i tance Lindy Hop. Na dvou pódiích Savoye se tak mohly střídat černošské i bělošské kapely, hrající pro rasově nerozdělené tanečníky na parketu, což bylo v době těžké segregace téměř nemožné. Byla to éra přeplněných tanečních sálů a slavných big bandů.

Vliv Tap dance (step)

     Tap dance (v českých zemích známý spíš jako Step) se objevil v polovině 18. století, pravděpodobně v New York City, kde si to mezi sebou v tanečních bitvách rozdávali irští, skotští a afričtí přistěhovalci. Splynutím mnoha různých tanců, které využívaly nohy k udávání rytmu a zvuk nohou tak nahrazoval bicí nástroje, vznikl Tap, který byl počátkem 19. století znám také jako Jazz dance.

     Od roku 1900 do roku 1955, byl Tap dance převládajícím způsobem tance při tanečních vystoupeních ve Spojených státech. Ve všech větších městech Spojených států působili kvalifikovaní profesionální tanečníci. Řetězce sálů Vaudeville a T.O.B.A. (Black Vaudeville) najímaly převážně profesionální tanečníky Tapu. Vaudevillští tanečníci jezdili na turné po celých státech, převážně do míst, kde sály Vaudevill nebyly dostupné. Tito profesionální umělci tak přímo ovlivňovali rozvoj tance po celé zemi, což položilo i základy pro mix několika tanců zvaný Lindy Hop.

(zdroj Wikipedie)

 
Swingový kalendář
květen 2024
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Přihlášení